Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Gubisch Maschinen-Werke A.G.

Wilhelm GubischZanim Wilhelm Gubisch w 1900 roku rozpoczął samodzielną działalność, w 1875 roku wraz z Felixem Hübnerem przez cztery lata prowadził firmę Maschinenfabrik und Eisengießerei Hübener & Gubisch. W 1878 roku Wilhelm Gubisch wszedł do spółki z Friedrichem Teichertem. Przez 22 lata ich fabryka działała pod szyldem Teichert & Gubisch. Zajęła się produkcją maszyn do obróbki drewna. W 1900 roku partnerzy rozdzielili się. Wilhelm Gubisch rozpoczął budowę nowoczesnej fabryki przy Wilhelmstraße 21 (później 51). W 1903 roku jego wspólnikiem został syn, Arthur Gubisch. W 1922 roku firmę już pod kierownictwem samego Arthura przekształcono w spółkę akcyjną. Fabryka Gubischa zajmowała się m.in. produkcją specjalistycznych i nowoczesnych maszyn do obróbki drewna, które sprzedawano do stoczni, fabryk wagonów, tartaków, stolarni i młynów. Firma swoich odbiorców i przedstawicielstwa posiadała w Wiedniu, Londynie, Paryżu, Madrycie, Palermo, Budapeszcie, Sydney, Warszawie czy Częstochowie. Eksport sięgał także do Rosji, Hiszpanii, Turcji i Ameryki Południowej.

Rodzina Gubisch pojawiła się w Legnicy w drugiej połowie XIX wieku. Najpierw zamieszkali przy Haynauer Straße 14 (ul. Chojnowska), później wynajmowali mieszkanie na I piętrze willi przy Raupachstraße 1 (ul. Andersa) i przy Dovestraße 26 (ul. Kościuszki). Ostatnią siedzibą rodziny w Legnicy byłą willa przy Albrechtstraße 30 (ul. Poselska). Została ona zbudowana w latach 1924-1925 przez legnickich architektów Roberta Heidera i Roberta Günthera. W latach trzydziestych mieszkał tutaj ostatni nadburmistrz Legnicy, dr Werner Elsner, który poślubił córkę Arthura Gubischa.

Arthur GubischArthur Gubisch urodził się 29 marca 1878 roku w Legnicy. Brał udział w pierwszej wojnie światowej jako oficer rezerwy, pod koniec wojny jako major rezerwy. W latach 1913 – 1924 pełnił rolę radnego miejskiego. Do 1929 roku był honorowym radcą i kierownikiem wydziału gazowni. Od 1926 do 1928 r. był zastępcą przewodniczącego komisji zarządzającej wystawy GUGALI. W 1932 roku przeprowadził się jako właściciel pensjonatu do Berlina, gdzie zmarł 19 stycznia 1941 r.

Po wyjeździe Arthura Gubischa, fabryka nadal działała w Legnicy. Po wojnie rozpoczęła na nowo działalność w Flensburgu (Schleswig-Holstein), gdzie na początku 1987 została przejęta przez firmę Diehl GmbH & Co. Mimo tego do dnia dzisiejszego produkuje ona swoje maszyny pod nazwą znaną z Legnicy.

Źródła:
G. Humeńczuk, Legnica około 1900 roku, Legnica 2004
W. Kalski, Liegnitz znaczy Legnica, Legnica.
Wirtschaftsleben in Liegnitz, t. I, Industrie und Handel in den ersten Jahrzeiten des 20. Jahrhunderts, Lorch/Württ. 1990.
Zarys monografii miasta, pod red. S. Dąbrowskiego, Wrocław-Legnica 1998.

Fragment stoiska legnickiej fabryki maszyn Gubischa podczas Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłowej, która miała miejsce w 1911 r. w Poznaniu
Karta korespondencyjna fabryki maszyn Gubischa z 1919 r
Marka narzędziowa fabryki Gubisch Maschinen-Werke A.G.
Koperta firmowa fabryki Gubisch Maschinen-Werke z 1938 r
Koperta firmowa fabryki Gubisch Maschinen-Werke z 1938 r
Koperta firmowa fabryki Gubisch Maschinen-Werke z 1938 r.
Karta korespondencyjna fabryki maszyn Gubischa z 1912 r
Karta reklamowa fabryki maszyn Gubischa ze zbioru L.Moszyńskiego
Karta korespondencyjna z fabryki maszyn Gubisch z 1923 r.
Papier firmowy firmy Gubisch Maschinen-Werke z 1912 roku
Prospekt reklamujący maszyny produkowane przez Gubisch Maschinen-Werke
Prospekt reklamujący maszyny produkowane przez Gubisch Maschinen-Werke
Prospekt reklamujący maszyny produkowane przez Gubisch Maschinen-Werke
Papier firmowy z firmy Gubisch, 1940 r.
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.