Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Guth & Wolff

Fabryka kół do wozów została założona w 1887 r. przez C.Kirsta i Maxa Gutha, pod nazwą C.Kirst & Co. Mieściła się ona przy Neue Glogauerstraβe 43, po zmianie numeracji przy Glogauer Straβe 76/78 (ul. Głogowska), między ulicą Głogowską, Słubicką i Skośną. W 1893 r. Kirst opuścił firmę, a jego miejsce zajął Georg Wolff. Od tego momentu przedsiębiorstwo nosiło nazwę Älteste Schlesische Wagenräderfabrik Guth & Wolff (Najstarsza Śląska Fabryka Kół do Wózków Guth & Wolff). W 1900 r. odszedł z niej Max Guth, przez co Georg Wolff został jedynym właścicielem firmy. Rozbudował on zakład przez zakup nowoczesnych parowych maszyn produkcyjnych. Georg Wolff zmarł 16 listopada 1921 r. Od tego momentu fabryka była prowadzona przez wdowę Ellę Wolff z domu Hapel oraz przez kierownika przedsiębiorstwa Heinricha Bergmanna. Firma Guth & Wolff była jednym z najbardziej znanych w Niemczech zakładów produkujących koła do wozów, samochodów luksusowych i ciężarowych o max. średnicy 23,5 cm. Szczególnie ceniona była w kręgach rolniczych. Oprócz tego zajmowała się wytwarzaniem przedmiotów z drewna.
Jeszcze w latach 80. XX w. na miejscu dawnej fabryki kół swoją bazę miała firma transportowa zakładów mięsnych. Do niedawna stał jeszcze tutaj niewielki trójkondygnacyjny budynek z czerwonej cegły, z charakterystycznym krenelażem wieńczącym dach. Na jego miejscu stoi obecnie nowy budynek, a na placu, który zajmowała fabryka Wolffa mieści się m.in. myjnia samochodowa.

Źródła:
Humeńczuk G., Legnica około 1900 roku, Legnica 2004
Jülich A., Liegnitz, Chemnitz [b.r.]

Stoisko legnickiej fabryki Guth & Wolff na targach w Dortmundzie.
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.