Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Grolich J.

Firma J. Grolich była jedną z najstarszych legnickich firm zajmujących się produkcją i hurtowym handlem warzywami. Początek jej działalności sięgał 1770 roku. Posiadała także wytwórnie kiszonych ogórków, konserwowych (z gorczycą), marynowanych, korniszonów (z pieprzem) i kiszonej kapusty. Przez dziesięciolecia była to firma rodzinna. W latach 70 i 80. XIX w. kierowali nią Julius, Otto i Theodor Grolich. W kolejnym dziesięcioleciu na jej czele stali Theodor i Otto. Otto zmarł 22 października 1900 r. a Theodor 24 lutego 1910 r. Wówczas interes przejęła Martha Grolich i Egon Siedmann. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej już tylko Siedmann szefował firmie J. Grolich. W latach 30. XX w. był on także właścicielem firmy o podobnym profilu działalności - E. Peikert.
Pole uprawne firmy oraz hurtownia mieściły się przy Rodeland 1, 2, 3 (ul. Stroma). Pod koniec XIX w. biuro i hurtownia mieściły się przy Bahnhofstraße 5 (ul. Dworcowa), a później pod numerem 8. W latach 20. Siedmann przejął zabudowania po fabryce maszyn rolniczych CERES, mieszczące się przy Lindenstraße 6 (ul. Libana). Firma J.Grolich miała również swoje oddziały w Berlinie-Lichtenberg, Calbe, Magdeburgu i Ścinawie. Zakończyła swoją działalność zapewne w latach 30. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej przy Lindenstraße 6 działała już hurtownia warzyw i owoców południowych Köpke & Co.

Skład beczek z kapustą kiszoną i ogórkami firmy J.Grolich mieszczący się przy obecnej ul. Stromej. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Karta korespondencyjna z firmy J.Grolich z 1920 r.
Karta korespondencyjna z firmy J.Grolich z 1922 r.
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.