Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Teichert & Sohn / Teichert & Gubisch

Odlewnia żelazna i fabryka maszyn. Firma została założona w 1845 r. przez Friedricha Barucha Teicherta. Początkowo mieściła się przy Kohlmarkt (ul. Partyzantów), gdzie produkowała piorunochrony, a później magle. Po przejęciu w 1876 r. firmy przez syna założyciela – Friedricha, przeniesiona została na Wilhelmstraße 9 – po zmianie numeracji 21 (ul. Senatorska). Gdy 1878 r. do spółki wszedł Wilhelm Gubisch fabryka działała pod szyldem Teichert & Gubisch. Zajęła się produkcją maszyn do obróbki drewna. W 1900 roku partnerzy rozdzielili się. Friedrich Teichert, 7 kwietnia 1900 r. przyjął do spółki swojego syna inż. Friedricha Alfreda i fabryka działała jako Teichert & Sohn. Gubisch w tym czasie rozpoczął budowę nowoczesnej fabryki przy Wilhelmstraße 21 (później 51).
Fabryka Teichert & Sohn zajmowała się produkcją maszyn do wszystkich gałęzi przemysłu drzewnego. W jej halach produkowano traki piłowe i maszyny do przeróbki drewna stosowane w tartakach, stolarniach budowlanych i fabrykach mebli. Firma był również producentem maszyn i narzędzi do produkcji szczotek i ich drewnianych elementów. Ich wyroby były sprzedawane na terenie całych Niemiec, a także eksportowano je do Rosji, Austro-Węgier, Rumunii, Holandii, Szwecji i Ameryki Południowej. W 1900 r. liczba zatrudnionych pracowników wynosiła około 200 osób.
Założyciel firmy Friedrich Baruch Teichert urodził się w 31 października 1815 r. w Lobenau. Z zawodu był kowalem. Firma, którą założył zaraz po przybyciu do Legnicy sprawiła, że rodzina Teichertów stała się jedną z najbogatszych w mieście. Jego wnuk Friedrich Alfred zmarł 15 grudnia 1939 r. w wieku 62 lat. Po jego śmierci firmę niemal przez cały okres wojenny prowadziła żona Anna. Gdy zbliżał się front wraz z dwoma córkami opuściła ona Legnicę. Zmarła w 1996 r. w wieku 99 lat w domu starców w Bad Krozingen.
Teichertowie kilkakrotnie zmieniali w Legnicy miejsce zamieszkania. W 1855 r. mieszkali przy Frauenstraße 515 (ul. NM Panny), w latach osiemdziesiątych w pobliżu fabryki, przy Wilhelmstraße, nad restauracją należącą do Hermanna Kunnerta. Na początku XX w. rodzina kupiła willę przy Piastenstraße (ul. Piastowska), w której mieszkała do 1926 r. Ostatni adres Teichertów to Holteistraße 33 (ul. Okrzei). W 1926 r. ukończono tam willę, autorstwa legnickiego architekta Erdmanna Haase. Po wojnie pałac znajdował się w rękach Rosjan i znany był jako „Dom Prioma“. Obecnie znajduje się tutaj restauracja Rezydencja.

Źródła:
G. Humeńczuk, Legnica około 1900 roku, Legnica 2004
W. Kalski, Liegnitz znaczy Legnica, Legnica
Wirtschaftsleben in Liegnitz, t. I, Industrie und Handel in den ersten Jahrzeiten des 20. Jahrhunderts, Lorch/Württ. 1990

Katalog ofertowy maszyn produkowanych przez firmę Teichert & Sohn z 1935 r. Ze zbioru Z.Grosickiego (cały katalog dostępny poniżej w formie PDF)
Katalog produktów firmy Teichert & Sohn. (cały katalog dostępny poniżej w formie PDF)
Katalog produktów firmy Teichert & Sohn wydany w 1925 r. (cały katalog dostępny poniżej w formie PDF)
Reklamowa karta korespondencyjna z fabryki maszyn Teichert & Sohn z 1940 r. Ze zbioru W.Ziętka
Druk rekamujący piłę taśmową z napędem ręcznym i nożnym, produkt fabryki Teichert & Sohn
Papier firmowy z fabryki Teichert & Sohn z 1942 r. Ze zbioru W.Ziętka
Fabryka maszyn Teichert & Sohn przy dzisiejszej ul. Senatorskiej. Karta pocztowa wydana w 1925 r. z okazji 80-lecia firmy. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Tabliczka z maszyny firmy Teichert & Sohn
Papier firmowy zakładów Teichert & Sohn z 1925 roku
Prospekt reklamujący maszyny produkowane przez firmę Teichert & Sohn z 1927 roku
Prospekt reklamujący maszyny produkowane przez firmę Teichert & Sohn
Prospekt reklamujący maszyny produkowane przez firmę Teichert & Sohn
Prospekt reklamujący maszyny produkowane przez firmę Teichert & Sohn
Papier firmowy z firmy Teichert & Gubisch, 1893 r.
Tabliczka z maszyny firmy Teichert & Sohn
Marka narzędziowa z firmy Teichert & Sohn

Dostępne pliki:

pdf   Teichert_1935.pdf  1076.3 kB
Katalog produktów firmy Teichert & Sohn, 1935

pdf   Holz-Bearbeitungs-Maschinen_Teichert.pdf  13438.9 kB
Holz-Bearbeitungs-Maschinen Teichert

pdf   Teichert__1845_1925.pdf  1908.1 kB
Katalog produktów firmy Teichert & Sohn z 1925 r.

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.