Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Budynek przy ul.Andersa 4 (obecnie Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej)

Budynek przy Raupachstraße 4 (ul. Andersa) został zbudowany na przełomie XIX i XX w. W pierwszych dwóch dziesięcioleciach jego istnienia należał do porucznika w stanie spoczynku Wilhelma von Moth. Na początku lat 20. dom znajdował się w rękach wdowy po kupcu Anny Alba z domu Urau. Von Moth mieszkał wtedy na pierwszym piętrze. Od połowy tego samego dziesięciolecia do wybuchu drugiej wojny światowej właścicielem budynku był lekarz dr Otto Becker. Na pierwszym piętrze mieszkała wtedy Edith von Moth.
Obecnie w budynku przy ul. Andersa 4 mieści się Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej, który działa tam od 1999 r. Informuje o tym tablica pamiątkowa umieszczona na elewacji ośrodka: W TYM BUDYNKU ODZYSKANYM PO WOJSKACH SOWIECKICH MIEŚCI SIĘ OŚRODEK DIAGNOSTYKI ONKOLOGICZNEJ. BUDYNEK ODBUDOWANO W LATACH 1989-1999 STARANIEM SPOŁECZNEGO KOMITETU BUDOWY ORAZ SENATORÓW LEGNICKEIJ SOLIDARNOŚCI.
OŚRODEK WYPOSAŻYŁA SPOŁECZNA FUNDACJA SOLIDARNOŚĆ UTWORZONA PRZEZ LECHA WAŁĘSĘ Z DARU KONGRESU STANÓW ZJEDNOCZONYCH. DOFINANSOWANA PRZEZ BARBARĘ PIASECKĄ-JOHNSON.
UROCZYSTEGO OTWARCIA DOKONANO 4 CZERWCA 1999 R. W 10 ROCZNICĘ ODRZUCENIA KOMUNIZMU PRZEZ NARÓD POLSKI.
SOLIDARNOŚĆ.

Budynek przy obecnej ul.Andersa 4. Dawniej przyjmował pacjentów w nimj dr Otto Becker. Obecnie mieści się tutaj Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej. Karta pocztowa z 1906 r. ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.