Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Volkshaus / Hubertus-Hof

W latach 20. XX w. budynek dawnego Badehaus przy Kaiserstraße 4 (ul. Wojciecha Korfantego) znalazł się w rękach socjaldemokratycznej spółki Volkshaus GmbH. Mieściły się tam biura SPD oraz związanych z nią związków zawodowych. Tutaj także pod nazwą Volkshaus działała restauracja, w której w sobotnie wieczory odbywały się socjaldemokratyczne zabawy ludowe.
Włodzimierz Kalski w pierwszej części Legnickiego Tarninowa opisuje zajście, do którego miało tutaj dojść na początku lat 30. Niestety nie udało nam się jeszcze potwierdzić tej informacji:
[…] Do legendy przeszła zabawa ludowa, która odbyła się w dniu, gdy w Legnicy gościł Adolf Hitler. Wódz NSDAP po przemówieniu, które wygłosił z balkonu „Vater Hotel” mieszczącego się przy ul. Dworcowej , udał się wraz ze swoją świtą do Volkshausu. Tu na dziedzińcu także próbował przemawiać, ale uniemożliwili mu to stali bywalcy. Doszło do bijatyki, z której ponoć socjaldemokraci wyszli zwycięstwo. Podobno przyszły kanclerz III Rzeszy uciekł w popłochu samochodem i zatrzymał się dopiero we Wrocławiu.
Po dojściu faszystów do władzy budynek stał się własnością DAF. Mieszcząca się na parterze restauracja nosiła początkowo nazwę „Deutsches Volkshaus”, a przed wybuchem drugiej wojny światowej zmieniono ją na Hubertus-Hof. Urządzona w stylu myśliwskim restauracja należała wówczas do Paula Beckera.
Obecnie przebudowany budynek jest siedzibą Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy.

Budynek restauracji Hubertus-Hof przy obecnej ul. Korfantego na karcie pocztowej z 1943 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Sala restauracji Volkhaus. Karta pocztowa z 1931 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Sala restauracji Volkhaus. Karta pocztowa z 1928 r. ze zbioru K.Makowca
Znaczki cegiełki na sumę jednej marki, na Volkshaus, który od lat 20. XX w. znajdował się w rękach socjaldemokratów
Dawny Badehaus przekształcony w latach 20. XX w. w Volkshaus. Karta pocztowa z 1930 r. ze zbioru K.Makowca
Budynek socjaldemokratów z SPD przy obecnej ul. Korfantego. Na jego parterze mieściła się restauracja Volkshaus. Karta pocztowa z 1931 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Budynek restauracji Hubertus-Hof, w której przed pierwszą wojną światową mieścił się populany Badehaus. Karta pocztowa z 1939 r. ze zbioru K.Makowca
Wnętrze myśliwskiej restauracji Hubertus-Hof mieszczącej się przy obecnej ul. Korfantego 4. Karta pocztowa z 1941 r. ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.