Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Biskupia - Bischofstrae

Ulica złożona z dwóch odcinków noszących wcześniej nazwę: od południa – Kullgasse (wolne tłum. Zaułek Żebraczy).  Kull – przyrząd służący dawniej do zbierania datków w kościele. Długi kij zakończony księżycowatym łukiem, w którym umieszczony był mieszek na datki. W średniowieczu wykorzystywany także przez żebraków. Nazwa staropolska, przetrwała w nazewnictwie legnickich patronimów do XIV w. i od zachodu In cimiterio (Na Cmentarzu) – od XII w. była drogą prowadzącą przez dolny cmentarz do kaplicy św. Jakuba, należący do kościoła NMP. Nazwa funkcjonowała do XIV w., później oba odcinki nosiły miano Bischofstraße.
Ulica Biskupia w dzisiejszym kształcie ukształtowała się na kanwie w/w traktów na przełomie XV/XVI w. i bierze swoje znaczenie od powstałego tu w XIII w. dworu biskupa wrocławskiego. Dwór składał się z czterech zabudowań i kaplicy (1388), która w XVIII w. zastąpiona została przez kościół pw. św. Jana Nepomucena. W 1809 r. kościół  i część dworu przekształcono w manufakturę tytoniową Feya.

Nazwa została – Biskupia, nadana 16 stycznia 1946 r. tłum z j. niem. Bischofstraβe.

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.