Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

175 lat teatru w Legnicy ►


Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

05.03.2018, Kefir:
Re: Dworzec kolejowy
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Niewiado dlaczego powszechnie podaje...

04.03.2018, Nebu:
Re: Żydzi w Legnicy
Kabotyn Pan Moszek Sznajser nigdzie nie wyjechał. Zmarł 23.11.2017r. i...

04.03.2018, Nebu:
Re: Dworzec kolejowy
Rok 1915.

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

von Preußen Oskar

Książę Oskar Karl Gustav von Preußen urodził się 27 lipca 1888 w Pałacu Marmurowym w Poczdamie. Był piątym synem cesarza Wilhelma II i cesarzowej Augusty Wiktorii. W 1906 roku zdał egzamin dojrzałości w szkole kadetów w Plön. Książę Oskar służył w 1 Pułku Straży Pieszej w Poczdamie. Jeszcze w tym samym roku został mianowany porucznikiem i z rozkazu swojego ojca postawiony u boku pułku grenadierów królewskich. W 1907 r. książę po raz pierwszy wziął udział w obchodach rocznicowych upamiętniających powstanie pułku królewskich grenadierów (22 marca 1907) w Legnicy. 2 sierpnia 1914 r. w dniu mobilizacji decyzją cesarza książę Oskar został komendantem 7 Pułku Grenadierów im. Króla Wilhelma I w Legnicy. Dwa dni wcześniej w zamku Bellevue książę ożenił się z hrabiną Iną Marią Heleną Adelą Elizą von Bassewitz (27.01.1888 - 17.09.1973), z którą miał czwórkę dzieci.

W czasie pierwszej wojny światowej książę Oskar na czele legnickich grenadierów przeszedł chrzest bojowy w bitwie pod Virton (22-24.08.1914). Pośród najbardziej wysuniętych naprzód oddziałów, książę z bronią w ręku nacierał, wydając rozkazy. Za bohaterski atak na wzgórza nad Mozą otrzymał Krzyż Żelazny I Klasy. Potem został mianowany komendantem 10 Brygady Piechoty.

Po wojnie książę Oskar regularnie brał udział w spotkaniach byłych grenadierów królewskich w Legnicy i był mocno związany ze stowarzyszeniem oficerów. Jego związki z Legnicą uwidaczniają się także w latach późniejszych m.in. przez obecność na uroczystości objęcia patronatu nad Legnicą przez miasto Wuppertal.

Na początku II wojny światowej książę objął komendę nad wystawionym w Brandenburgii 230 Pułkiem Piechoty. Jego pułk został zaangażowany w walki na zachodzie. W marcu 1940 r. książę Oskar został generałem dywizji. Zmarł po długiej chorobie 27 stycznia 1958 r., jako ostatni z synów cesarza Wilhelma II w klinice w Monachium.

Źródło: H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008

« poprzedni
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.