Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Zamiejska (Schubertshofer Weg)

Trakt powstał na dawnej drodze prowadzącej do folwarku Schuberta. W 1873 r. majątek był własnością Dyrektora Prowincji von Wille, który wydzierżawił go rotmistrzowi D. Schubertowi. W kolejnych latach majatek przeszedł w ręce Schubertów, którzy poszerzyli majętność o cegielnię. Folwark wraz z cegielnią zakupiło miasto, a drogę popularnie zwano Schubertshofe Weg w nawiązaniu do majątku właścicieli. Prawnie usankcjonowano nazwę w 1925 r., gdy tereny te wlączono do miasta (od tego momentu była to droga graniczna miasta). Przez jakiś czas istniała tu restauracja „Złota Kaczka”. Przed 16 stycznia 1946 r. nazwa Schubertshofer Weg obejmowała odcinek od dzisiejszej ulicy Rzeczypospolitej (skrzyżowanie z ul. K. Myrka) poprzez majątek Schubertów i dalej mniej więcej do wysokości ul. Spółdzielców. Dzisiejsza nazwa Zamiejska dotyczy tylko odcinka pierwszego, drugi odnicek nosi nazwę ul. Nowodworskiej. Obecna ulica Zamiejska ma długość 560 m.

Istniejący do dziś przy ul. Zamiejskiej budynek, w którym mieściła się restauracja Schubertshof. Kartka pocztowa z 1907 r. ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.