Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

31.07.2018, Kefir:
Re: Dworzec kolejowy
Plan dworca i torowiska z roku 1886

05.03.2018, Kefir:
Re: Dworzec kolejowy
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Niewiado dlaczego powszechnie podaje...

04.03.2018, Nebu:
Re: Żydzi w Legnicy
Kabotyn Pan Moszek Sznajser nigdzie nie wyjechał. Zmarł 23.11.2017r. i...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Wałbrzyska (Waldenburger Straße)

Ulica została wytyczona ok. 1922 r. w miejscu drogi polnej wiodącej do Piątnicy (Pfaffendorf). Dotychczasowa droga kierunkowa nabrała znaczenia dla miasta wówczas, gdy szukano miejsca pod elektrownię. 11 stycznia 1898 r. powstała społka, która podjęła się zadania wybudowania elektrowni zaopatrujacej miasto w prąd. 6 lipca 1912 r. do spółki przystapił powiat ziemski co potwierdzono zawartą umową. Biorąc pod uwagę „potegę” zakładu produkującego prąd na potrzeby oświetleniowe i transportowe (tramwaje) oraz przemysłowe szukano dużego terenu, na którym oprócz elektrowni znalazłoby się miejsce na skład węgla oraz żużlu. Tak wybrano miejsce przy istniejącej wówczas drodze do Piątnicy. Budowa ruszyła w 1913 r. i w lipcu 1914 r. popłynął prąd trójfazowy. Węgiel dostarczany był z okręgu wałbrzyskiego. Była to przede wszystkim droga służąca elektrowni. W 1922 r. stała się drogą miejską. Otrzymała wówczas nazwę Waldenburger Straβe.
16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw przetłumaczono nazwę na Wałbrzyska. Ulica ma 200,5 m długości.

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.