Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

10.03.2017, filosss:
Re: Legnica - historia...
Jedna, podstawowa i zasadnicza refleksja: Gdyby nie została zdobyta przez...

08.03.2017, Katarzyna:
Re: Żydzi w Legnicy
Pojawili się ok. 1808 r., zajmowali się głównie bankowością, handlem, potem...

08.03.2017, Katarzyna:
Re: Legnica - historia...
Gdyby nie została zdobyta przez ACz, to nie było by tu też tylu czerwono...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Goldschmidt Georg

Królewski dyrygent muzyczny Johann Georg Goldschmidt urodził się 16 września 1823 r. w Herrenschwenda (pow. Weißensee k. Erfurtu). Uczęszczał do szkoły podstawowej w swojej rodzinnej miejscowości oraz spędził pięć lat na nauce u muzykanta miejskiego Bischoffa w Ziesar. W 1843 r. wstąpił do armii jako pierwszy klarnecista w Korpusie Muzycznym 31. Pułku Piechoty w Erfurcie. W 1849 r. został solistą klarnecistą w 26. Pułku Piechoty w Trier. Trzy lata później przeszedł do ówczesnego 7 Pułku Piechoty stacjonującego w Szlezwiku, gdzie został etatowym oboistą. Dzięki pułkownikowi von Sommerfeldowi, Goldschmidt został odkomenderowany do Berlina gdzie zdał u profesora A.B.Marxa test kwalifikacyjny na kapelmistrza. 1 lutego 1858 r. po śmierci Carla Langego został mianowany oboistą sztabowym 7 Pułku Piechoty. W 1860 r. Pułk został przeniesiony do Legnicy, gdzie Goldschmidt stworzył ze swojej kapeli jedną z najlepszych w armii. Wraz z korpusem muzycznym brał udział w kampaniach w 1866 r. i w 1870/71. Podczas walk oboiści pomagali jako sanitariusze. Z okazji 50 jubileuszu dowództwa pułku król Wilhelm I mianował 6 czerwca 1867 r. Goldschmidta królewskim dyrektorem muzycznym. Podczas wojny w 1870/71 kapela znajdowała się w Wersalu, tak długo jak długo mieściła się tam kwatera główna. Wraz z 180 oboistami i śpiewakami śląskich pułków grenadierów i piechoty Nr 7, 47 i 58 stworzyli oprawę muzyczną proklamacji Cesarstwa Niemieckiego z 18 stycznia 1871.
Georg Goldschmidt stworzył ok. 150 dzieł, z których 7 przeznaczonych było na różne uroczystości, 7 na okazję przyznania tytułu „królewskiego dyrektora muzycznego”, 23 marsze, 28 tańce i 8 wiązanek. Z jego nazwiskiem związany jest „Marsz Grenadierów Królewskich”, napisany pod wrażaniem szturmu pułku grenadierów na Geisberg (4 sierpnia 1870), który szybko zdobył serca legniczan.(tutaj można go wysłuchać) Skomponowany on został przez sierżanta oboistę Karla Teicherta jeszcze w tym samym roku. Goldschmidt zajął się instrumentalizacją utworu. Tekst pieśni napisał H.Wilkens.
1 maja 1893 r. Goldschmidt świętował swój 50. Jubileusz służby. Kiedy 15 marca 1888 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe cesarza Wilhelma I, wraz ze swoim korpusem maszerował na czele konduktu żałobnego w Berlinie. Z okazji 100-lecia istnienia regimentu grenadierów kapelmistrz pułku otrzymał z rąk cesarza Wilhelma II order Czerwonego Orła IV. 20 grudnia 1898 r. Goldschmidt wystąpił ze służby. W styczniu 1899 r. zastąpił go Max Mehring, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Berlinie, przybyły do Legnicy po służbie wojskowej w Kołobrzegu i Nysie.
Goldschmidt po przejściu na emeryturę resztę życia spędził w swoim mieszkaniu znajdującym się na pierwszym piętrze budynku przy Friedrichsplatz 12 (Pl. Słowiański). Zmarł w Legnicy w 1903 r.

Źródło:
H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241–1945, tom I, Legnica 2008

Kapelmistrz Georg Goldschmidt. Karta pocztowa z 1898 r.
Kapelmistrz Georg Goldschmidt. Karta pocztowa z 1899 r.
Kapelmistrz Georg Goldschmidt. Karta pocztowa z 1898 r.
Georg Goldschmidt na karcie pocztowej ze zbioru L.Moszyńskiego
Marsz Grenadierów Królewskich (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Marsz Grenadierów Królewskich (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.