Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Blitz 03 Liegnitz

Klub Blitz 03 Liegnitz powstał w 1903 r. z inicjatywy Fritza Tasche, Richarda Scholza, Willego Scholza, Oskara Scholza i Otto Bartha. Blitz oprócz drużyny piłkarskiej posiadał sekcję piłki ręcznej i sekcję lekkoatletyczną, stawiając na pracę z młodzieżą. Początkowo zawodnicy Blitza nie mieli swojego boiska. Trenowali w każdą niedzielę o godzinie 15 na błoniach w parku lub w okolicach rzeźni. W późniejszym czasie udało się wybudować boisko przy Grünthaler (ul. Okólna). Zostało ono zlikwidowane podczas budowy ul. Leszczyńskiej w latach 80. XX w. Członkowie klubu swoje spotkania organizacyjne urządzali w gospodzie zum Bischhof przy obecnej ul. NM Panny, a następnie w gospodzie 3 Raben przy ul. Wjazdowej. Długoletnim kierownikiem klubu był Paul Schülke. W latach 30 XX. funkcję tą pełnili Otto Hille i Max Artl.

Poniżej prezentujemy artykuł dziennika Liegnitzer Tageblatt z 3 sierpnia 1928 r. przygotowany z okazji 25-lecia klubu.

25 lat klubu piłkarskiego „Blitz 03” – Liegnitz

Kiedy już wkrótce Klub Piłkarski „Blitz” będzie spoglądał wstecz na 25 lat swojego istnienia, to jednocześnie należy pamiętać, że wraz z jego założeniem usamodzielnił się również legnicki ruch sportowy. Początki tego ruchu sięgają 1901/02, w których to latach jeszcze dzisiaj urzędujący nauczyciele, obecni rektorzy Böfelt i Siegroth ustanowili specjalne zasady gry w piłkę nożną i w wolne od lekcji popołudnia zajmowali swoich uczniów zabawą i sportem. Wiosną 1903 roku w Legnicy spotkały się dwie niezależne drużyny, w zasadzie nie mające jeszcze charakteru związku. Jednak po towarzyskim meczu zakończonym wynikiem 2:0, drużyny te połączyły się tworząc związek o nazwie „F.C. Blitz”, który przybrał niebiesko-żółte barwy.  Z ówczesnych założycieli, którymi byli Fritz Tasche, Richard Scholz, Willi Scholz, Oskar Scholz, Otto Barth w Legnicy pozostał już tylko Fritz Kuschel. Pozostali żyją obecnie w różnych miejscach świata, do których wyruszyli jako pionierzy piłki nożnej.
Pierwszy mecz odbył się przeciwko Breslauer Sportgemeinde /Wrocławska Wspólnota Sportowa/, którego to przewaga nie mogła zostać niezauważona. Kwestie, które obecnie wydają się same przez się oczywiste, wówczas nie mogły nawet w ogóle zaistnieć. Związek miał oczywiście swoje miejsce do gry; część drużyny ćwiczyła na Błoniach, a część na łące przy Rzeźni. Napotykane trudności pokonywano i w niedługim czasie związek zyskał popularność, chociaż jego specjalność, którą była piłka nożna spotkała się z niewielką sympatią i zrozumieniem wśród tych wszystkich uprawnionych do władzy rodzicielskiej. Dzięki współpracy przy zakładaniu Okręgu Dolnośląskiego przy Związku Piłkarskim Południowo-Wschodnich Niemiec oraz przystąpieniu do Lokalnego Komitetu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży związek umocnił swoją pozycję. W ciągłym rozkwicie do roku 1914 klub przetrwał także trudy wojny, w ofierze której musiał złożyć 23 ze swoich najlepszych graczy. Po podpisaniu pokoju związek stanął w pierwszych szeregach pracując na rzecz ponownego ozdrowienia naszego narodu poprzez kulturę fizyczną i kształtowanie silnej woli. Stał się jednym z pierwszych związków, które obok specjalności piłki nożnej, wspierały w swojej działalności także inne dyscypliny sportu, takie jak lekkoatletyka, gry gimnastyczne, pływanie, gimnastyka, sport zimowy. Jednocześnie był „Blitz” jednym z pierwszych zrzeszeń sportowych, które zwróciło uwagę na sport kobiecy. Natomiast dla całego legnickiego ruchu sportowego bardzo ważne znaczenie miały przede wszystkim jego pionierskie działania w kwestii placów sportowych. Do wybuchu wojny urzędy wykazywały się zupełnym brakiem zrozumienia w tak podstawowej sprawie dla ruchu sportowego jak utworzenie miejsc do uprawiania sportu.
„Blitz” pokazał w swojej jakże mozolnej pracy, by w zdobyciu celu kroczyć własną niezależną ścieżką; również inne związki, idąc za jego przykładem, odważnie ruszyły tą drogą. Jeśli dzisiaj problem budowy placów sportowych w Legnicy posunął się w znacznej mierze do przodu, to podziękowania należą się za to związkowi „Blitz”, który własnymi siłami dał impuls dla tej jakże ważnej dla sportu sprawy. W tym miejscu należy również złożyć hołdu właścicielowi ziemskiemu Leopoldowi, który przekazując ziemię pod dzierżawę udowodnił, jak wielkie zrozumienie miał dla potrzeby tworzenia placów sportowych.
Sportowych sukcesów klubu w ciągu tych 25 lat nie da się zliczyć. Drużyny mają za sobą tysiące meczy, dziesiątki tysięcy ćwiczeń jeszcze przed nimi, niekończący wysiłek sportowy dla sportowców oznaczający życie, radość i siłę, a dla legnickiego sportu wielki honor. Szczególną uwagę poświęcono pracy z młodzieżą i dziećmi, co też nic dziwnego, że młodzież klubu „Blitz” w ostatnich latach pod względem wyników sportowych była najsilniejsza. Od marca 1925 roku związek posiada bardzo energiczny sportowy oddział kobiecy, który przede wszystkim uprawia lekkoatletykę i piłkę ręczną. Dwukrotnie udało się pannom z „Blitz” wywalczyć mistrzostwo okręgu w piłce ręcznej. W pannach Reichel, Nagel, Berane i Rädler klub posiada w swoich szeregach wielokrotne mistrzynie Dolnego Śląska.
Każde większe zrzeszenie sportowe na ciężko naznaczonym wschodzie Niemiec ma ponadto jako swój obowiązek wzmocnienie ducha niemieckiego.
Również w tym względzie można polegać na FC Blitz. Rozgrywki w Niemieckiej Bohemii, w Gablonz /Jablonec/, Trautenau /Trutnov/, Grottau /Hrádek nad Nisou/ i na obecnym polskim Górnym Śląsku (Königshütte /Chorzów/, Lipine /Lipiny, obecnie część Świętochłowic/, Bismarckhütte /Chajduki Wielkie, obecnie część Chorzowa/, Laurahütte /Siemianowice/ przyczyniły się do polepszenia jakże trudnej pozycji tamtejszych kolegów. FC Blitz często też sprowadzał do Legnicy swoich wspaniałych przeciwników ze Wschodu, Południa i Zachodu, aby legnickiemu światu piłkarskiemu dostarczyć nowe impulsy.
Obecnie FC Blitz 03 liczy prawie 400 członków. Pozostaje jednym z niewielu już pionierów piłki nożnej w legnickim sporcie po tym, kiedy równie wiekowe związki, jak Hertha, Germania, Viktoria, Preußen już dawno upadły z powodu braku możliwości rozgrywania meczy. Stanowi to powód do tego, aby potraktować 25 lecie klubu Blitz 03 jako coś więcej niż tylko uroczyste obchody jubileuszowe związku, albowiem w nim odzwierciedla się jednocześnie los wszystkich zrzeszeń sportowych Legnicy.
Kiedy spojrzymy wstecz na 25 lat historii sportu, to zwłaszcza w Legnicy napotkać można na przemiany, które pokazują, że dzisiaj sport stanowi przeciwieństwo tego, co miało miejsce 25 lat temu. Dotyczy to zarówno piłki nożnej co  pływania oraz  lekkoatletyki, które to przecież przed 25 laty potępiano i odrzucano, a dzisiaj są oczywistością naszego codziennego życia, traktowane życzliwie i z pełnym poparciem. Pod względem rozwoju sportowego bardzo silny, dobrze prowadzony technicznie, przy czym tutaj należy wyjątkowo serdecznie wspomnieć następujących panów: Schülke, Hennig, Paul Scholz, Arthur Hoehne, Krampf oraz Pohl, w posiadaniu własnego, dobrze rozbudowanego placu sportowego, szanowany i miłowany za swoją pracę z dziećmi i młodzieżą – w taki oto sposób FC Blitz wita swój honorowy dzień! Niech ten jubileusz będzie dla niego zachętą, by nadal tak właśnie pracował! Bo przecież ruch sportowy jeszcze długo będzie musiał czekać nim nadejdzie kres jego rozwoju. Wszystkiego najlepszego na kolejne 25 lat. D.B.

Znaczek klubowy na szpilce Blitz 03 Liegnitz
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.