Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Doctor Eduard

Sklep mieścił się w legnickim rynku (Ring 22), w nieistniejącym dziś budynku na rogu Rynku z ul. św. Jana. Jego właściciel – Eduard Doctor – urodził się w 1849 r. w górnośląskiej miejscowości Biała (dawniej: Zülz O.S.). Stamtąd w wieku 17 lat przybył do Legnicy. Przez 10 lat pracował w firmie Josepha Cohna, późniejszym domu handlowym Concordia, który znajdował się na terenie „małego rynku”. W 1877 r. założył własny interes pod nazwą Eduard Doctor. Zajmował się głównie sprzedażą wyrobów wełnianych, płóciennych i pasmanteryjnych.
Przez dziesięciolecia marka Doctora stała się znana i poważana nie tylko w Legnicy, ale również poza jej granicami. Jego właściciel, poprzez nawiązanie do starych i dobrych kupieckich obyczajów, zyskał sobie nie tylko szacunek i sympatię klientów, ale także personelu, przez który był bardzo lubiany. Udzielał się także społecznie, zasiadając w zarządach wielu stowarzyszeń dobroczynnych.
Eduard Doctor zmarł 28 lipca 1923 r., na skutek udaru mózgu. Został pochowany na legnickim cmentarzu żydowskim. Do dziś znajduje się tu jego nagrobek. W mogile w 1936 r. pochowano także jego żonę Martę. Dwa lata przed śmiercią Eduard kierownictwo swojej firmy powierzył synom:  Maksowi i Aleksowi. Jeszcze na początku lat 30. XX w. rodzinny biznes funkcjonował bez problemów. Dopiero po dojściu do władzy nazistów bracia zmuszeni byli zamknąć interes. Jeszcze w 1939 r. w miejscu sklepu znajdowało się mieszkanie, które zajmował Max i Hertha Doctor.

Karta korespondencyjna z firmy Eduarda Doctora z 1925 r.
Karta korespondencyjna z firmy Eduard Doctor z 1925 r.
Reklamowa karta korespondencyjna firmy Eduard Doctor
Karta pocztowa przedstawiająca stoisko firmy Eduard Doctor przygotowane na GUGALI, 1927 r.
Koperta firmowa sklepu Eduard Doctor, 1929 r.
Karta korespondencyjna firmy Eduard Doctor, 1926 r.
Eduard i Martha Doctor - kwiecień 2011
Żeton reklamowy firmy Eduard Doctor, aluminium
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.