Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Pomnik mieszkańców Przybkowa poległych podczas I wojny światowej

Pomnik mieszkańców Przybkowa (wioski znajdującej się obecnie w granicach administracyjnych Legnicy), poległych podczas I wojny światowej jest jednym z wielu tego typu obiektów powstających w prawie każdej niemieckiej miejscowości po 1918 r. Jest także jednym z nielicznych, który zachował się do dziś. Nadano mu kształt piramidy, ułożonej z kamieni, zwieńczonej sześcianem, niegdyś przykrytym formą żołnierskiego hełmu. Na czołowej ścianie szczytu znajduje się inskrypcja: UNSEREN IM WELTKRIEG GEFALLEN HELDEN 1914 – 1918 (Naszym poległym w wojnie światowej bohaterom). Na głównej ścianie znajduje się wmurowana tablica zawierająca 17 nazwisk poległych na froncie zachodnim. Kolejna tablica, po prawej stronie od tablicy głównej również zawiera 17 nazwisk żołnierzy poległych na zachodzie. Na tablicy po lewej stronie umieszczono 19 nazwisk mieszkańców Przybkowa poległych na froncie wschodnim. Tył pomnika jest pusty i trudno określić czy także i tam znajdowała się tablica. Jego odsłonięcia dokonano 21 listopada 1920 r.
Obecnie pomnik jest uszkodzony i zaniedbany, pada ofiarą licznych dewastacji czego przykładem są ślady po podpaleniu jednej z jego tablic.

Źródło: G. Humeńczuk, Legnickie pomniki przed II wojną światową, Legnica 2000

Przybków. Widok pałacu, sklepu Kirscha, willi przy obecnej ul. Wielogórskiej 60A i szkoły. W centrum pomnik poległych mieszkańców wsi w czasie I wojny światowej. Karta pocztowa z 1928 r.
Pomnik mieszkańców Przybkowa poległych w czasie pierwszej wojny światowej. Fotografia wykonana w grudniu 2012 r.
Pomnik mieszkańców Przybkowa poległych w czasie pierwszej wojny światowej. Fotografia wykonana w grudniu 2012 r.
Tablica znajdująca się na czołowej części pomnika zawierająca nazwiska poległych mieszkańców Przybkowa na froncie zachodnim. Fotografia wykonana w grudniu 2012 r.
Tablica zawierająca nazwiska poległych mieszkańców Przybkowa na froncie zachodnim. Fotografia wykonana w grudniu 2012 r.
Tablica zawierająca nazwiska poległych mieszkańców Przybkowa na froncie wschodnim. Fotografia wykonana w grudniu 2012 r.
Inskrypcja na szczycie czołowej sciany pomnika. Fotografia wykonana w grudniu 2012 r.
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.