Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

15.10.2024, janbro:
Re: Cmentarz komunalny
Te kamienie o które się pytasz są obecnie w Lapidarium na cmentarzu od 2014 r.

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Hübner Felix

Za początek firmy można uznać dzień 12 sierpnia 1856 r., kiedy to rząd pruski udzielił konstruktorowi maszyn Josephowi Rupprechtowi koncesji na budowę odlewni żelaza wraz z instalacją kotła parowego i warsztatem do budowy maszyn. Początkowo szczęście nie sprzyjało przedsięwzięciu; tylko w ciągu pierwszych pięciu lat doszło dwukrotnie do zmiany właściciela, jednak w roku 1875 nabyli przedsiębiorstwo Felix Hübner i Wilhelm Gubisch. Cztery lata później Gubisch opuścił fabrykę i tym sposobem Felix Hübner stał się jej jedynym właścicielem. W bardzo szybkim tempie rozwinął on przedsiębiorstwo i pomimo niewystarczających jeszcze w tamtych czasach środków transportu, szybko dotarł na Wschód. Należał do jednych z pierwszych przedsiębiorców, którzy sprzedawali maszyny rolnicze niemieckiej produkcji we wschodnich Niemczech, szybko zdobywając renomę wśród okręgów rolniczych rozciągających się daleko na wschód aż po Rosję. Swoją produkcję skoncentrował głównie na budowie maszyn wykorzystywanych w małych gospodarstwach rolnych.  Felix Hübner zmarł w 1888 r., a rozbudowę przedsiębiorstwa, już wtedy stojącego na mocnym fundamencie, kontynuował jego brat Max Hübner. Pod jego kierownictwem do zakładu przy Lindenstraße 6 (ul. Libana) dołączono jeszcze nową fabrykę usytuowaną przy Hedwigstraße 11 (ul. ks. Piotra Ściegiennego), rozwijając firmę do rangi światowego przedsiębiorstwa. W owym czasie w okresie największego zatrudnienia pracę mogło znaleźć tutaj 700-800 osób. Max Hübner, którego mianowano wówczas radcą handlowym, zmarł 7 kwietnia 1913 r. Kontynuatorem działalności firmy Hübnera do 1927 r. była spółka akcyjna „Ceres” Maschinenfabrik A.G. vorm. Felix Hübner, Liegnitz.

Rachunek z fabryki Felixa Hübnera, 1913 (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Cennik urządzeń i maszyn produkowanych w fabryce Felixa Hübnera
Ogródki działkowe założone w 1908 r. przez Maxa Hübnera. W lewym górnym rogu znajduję się jego fotografia. Ogródki te mieściły się przy obecnej ul Domeyki. Karta pocztowa z 1913 r.
Moneta zastępcza fabryki Felixa Hübnera
Karta pocztowa reklamująca fabrykę Felixa Hübnera
Tabliczka z maszyny fabryli Felix Hübner

Dostępne pliki:

pdf   Cennik_fabryki_Felixa_Hubnera.pdf  6747.8 kB
Cennik urządzeń i maszyn produkowanych w fabryce Felixa Hübnera

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.