Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Bagienna (Bruch-Weg, Bruchstraße)

Ulica powstała na dawnej drodze polnej, biegnącej przez bagienne tereny zalewowe, kupione przez miasto od księcia w 1315 r. Grunt przeznaczono na pastwiska. Po raz pierwszy wymieniona nazwa traktu Bruch Weg (Bruch – trzęsawisko, bagno) występuje w 1345 r., kiedy na północ od niego – na Garnkowym Wzgórzu – Żydzi legniccy otrzymali miejsce pochówku. W 1453 r. wygoniono ich z miasta i cmentarz przestał być użytkowany.
W latach 1833-1836 uporządkowano stosunki własnościowe na tym terenie, a od 1839 do 1841 r. trwały prace, mające na celu jego zabezpieczenie przed powodziami i zalewaniem przez Czarną Wodę. Usypane wały i uporządkowanie rzeki, na której postawiono tamy i śluzy, zabezpieczyły i osuszyły teren, co umożliwiło jego zabudowę. Także przeniesienie w 1815 r. kirkutu na prawy brzeg Kaczawy uatrakcyjniło cały obszar. Zabudowana ulica otrzymała nazwę Bruchstraβe. Około 1910 r. powstało przy niej duże gospodarstwo ogrodnicze. 16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw ulicę przetłumaczono na Bagienną. Ma ona 621 m długości.

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.