Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

175 lat teatru w Legnicy ►


Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

25.09.2017, Maciej z Legnicy:
Re: Karl Langer Gasthaus zur...
Szukał bym w okolicy ul. Paulińskiej (Paulinerstr.). Tam znajdowała się...

27.08.2017, wojtek13:
Karl Langer Gasthaus zur...
Witam wszystkich serdecznie. Posiadam malutką miseczkę z logo " Gasthaus...

02.08.2017, Mariola:
Andreas Freytag Liegnitz
Posiadam pianino Andreas Freytag Liegnitz o nr seryjnym 1408. Może ktoś...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Działkowa (Dänemarkstraße)

Ulica powstała z dawnej drogi prowadzącej do i przez przysiółek Dänemark, a dalej do Ulesia (Waldau). Podmiejska wieś Dänemark, a właściwie przysiółek, była typową ulicówką zasiedloną przez Duńczyków, jacy tu pozostali po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648). Osiedlili się tu żołnierze oddziałów księcia Urlyka III (1611-1633). Ślad po nich pozostał w nazwie przysiółka, a potem ulicy oraz w nazwie gospody – „Duńska Oberża”, która stała przy tej ulicy. Dwustrona zabudowa przysiółka ułatwiła przekształcenie go w ulicę, która jednocześnie w XIX w. stanowiła zachodnią granicę planowanej zabudowy dzielnicy fabrycznej. W 1884 r. pojawia się nazwa Dänemark Straβe. Na początku XX w. trakt został przecięty linią kolejową do Złotoryi. Odcinek od ul. Chojnowskiej został zabudowany i wybrukowany, za torami pozostała droga gruntowa prowadząca do Ulesia. Droga ta nosiła dwoistą nazwę Landweg Dänemark lub Waldauer Weg (za torami). W 1876 r. powstało tu poletko ćwiczebne legnickiej szkoły rolniczej.
16 I 1946 r. – w ramach repolonizacji nazw – ulicę przechrzczono na Działkową, od znajdujących się na jej końcu ogródków działkowych. Ulica ma 1672 m długości.

Dänemarkstraße na karcie pocztowej z 1910 r. (ze zbioru K. Makowca).
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.