Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Anielewicza Mordechaja (Sternstraße)

Ulica powstała na dawnej drodze podmiejskiej, łączącej plac rozjazdowy (dziś Wolności) z drogą chojnowską. Trakt przebiegał obok komandorii rycerskiego zakonu krzyżowców-szpitalników z Czerwoną Gwiazdą, kościoła św. Mikołaja i prowadzonego przez zakonników szpitala św. Mikołaja. Ok. 1875 r. powstała ulica otrzymała nazwę Sternstraβe.
Wszystkie trzy przytoczone powyżej obiekty wymienione są już w 1288 r. W 1317 r. szpital został przekazany radzie miejskiej. Odbudowano go w 1658 r. W 1907 r. otwarto w jego pomieszczeniach gospodę „Friedrichsruhe” („Spoczynek Fryderyka”). W tym miejscu w nocy z 14 na 15 sierpnia 1760 r. Fryderyk II odpoczywał przed bitwą z wojskami austriackimi, która miała miejsce 15 sierpnia pod Pątnowem. Przypominała o tym żelazna tablica. Dziś w tym miejscu stoi kamienica czynszowa. Kościół i komandoria zostały w 1417 r. przekazane radzie miejskiej. W 1870 r. majster budowlany Trübeneck na części dzisiejszego pl. Wolności i u zbiegu ulic Nowy Świat i Anielewicza zorganizował targ z drewnem budowlanym, zwany Bretterplatz. W 1876 r. Käsler uruchomił w tym miejscu parowy tartak. W 1884 r. całość ulicy zabudowano, a tartak zepchnięto na zaplecze domów, by na przełomie wieków zakończył działalność.
16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw zmieniono ją na: Gwiezdna (Stern – gwiazda). 21 października 1947 r. ulicy nadano imię Mordechaja Anielewicza. Zajmuje ona długość 125 m.

Mordechaj Anielewicz (1919–1943), komendant Żydowskiej Organizacji Bojowej; dowódca powstania w getcie żydowskim w Warszawie (19.04–8.05.1943).

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.