Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

31.07.2018, Kefir:
Re: Dworzec kolejowy
Plan dworca i torowiska z roku 1886

05.03.2018, Kefir:
Re: Dworzec kolejowy
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Niewiado dlaczego powszechnie podaje...

04.03.2018, Nebu:
Re: Żydzi w Legnicy
Kabotyn Pan Moszek Sznajser nigdzie nie wyjechał. Zmarł 23.11.2017r. i...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Drukarska (Gutenbergstraβe)

Ulica została wytyczona w 1884 r. W 1906 r. nazywała się Gutenbergstraβe. Do 1907 r. zabudowano ją lewostronnie na odcinku od ul. 2. Armii Wojska Polskiego do ul. Św. Trójcy. Dalej zabudowa ruszyła od ul. Wrocławskiej po prawej stronie i trwała do 1912 r. W latach 70. XX w. uzupełniona została budownictwem współczesnym. 16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw, ulicę przemianowano na Drukarską. Ma ona 306 m długości.

Johann Gutenberg właść. Gensfleisch (1394/8–1468) na kartach historii zapisał się jako wynalazca ruchomej czcionki drukarskiej. W rzeczywistości jedynie udoskonalił tę metodę i stworzył pierwsze w Europie wydawnictwo książkowe.

Budynek przy Gutenbergstraße 20, czyli obecną ul. Drukarską. Mieścił się tam sklep Josefa Muche. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.