Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

von Harrach Auguste

Auguste von Harrach, fot. WikipediaAuguste von Harrach zu Rohrau und Thannhausen urodziła się 30 sierpnia 1800 r. w Dreżnie. Wywodziła się ze starego austriacko-czeskiego rodu szlacheckiego von Harrach. Była córką Ferdinanda Josepha von Harrach zu Rohrau (1763-1841) i Christiane Freiin von Rayski (1767-1830).

W 1822 r. w Teplicach poznała swojego przyszłego męża, króla Prus Fryderyka III Hohenzollerna, którego poślubiła 9 listopada 1824 r. w Charlottenburg. Dzień wcześniej król nadał Auguście tytuł księżnej Legnicy i hrabiny Hohenzollern (Fürstin von Liegnitz und Gräfin von Hohenzollern). Małżeństwo miało status morganatycznego. Związek 54-letniego króla z młodszą o trzydzieści lat, katolickiego wyznania i nierówną urodzeniem hrabiną był dla monarchy problemem i był początkowo utrzymywany w tajemnicy. Księżna Legnicka 25 maja 1826 r. przeszła na wiarę protestancką. Mieszkała głównie w zamku Schönhausen lub w nowym skrzydle zamku Charlottenburg. Fryderyk Wilhelm III zmarł w 1840 roku. Z powodów protokolarnych Augusta nie mogła oficjalnie brać udziału w uroczystościach pogrzebowych w berlińskiej katedrze. Para nie miała dzieci.

Jako wdowa księżna legnicka mieszkał nadal w berlińskim pałacu z odpowiednim uposażaniem. Koło wejścia do parku Sanssouci w Poczdamie wybudowała wg projektu Albrechta Dietricha Schadow willę "Liegnitz". Przebywała także w Vevey nad jeziorem genewskim w willi "Augusta". Zmarła podczas pobytu w kurorcie Bad Homburg von der Höhe 5 czerwca 1873 roku. Została pochowana obok króla w Mauzoleum w parku koło zamku Charlottenburg.

W otwartym w 1911 r. Muzeum Dolnośląskim w Legnicy znajdowały się dwie sale poświęcone księżnej Augusty von Harrach. 

Miedziany medal z księżną legnicką Augustą von Harrach, wykonany w berlińskim zakładzie Loos ok. 1824-1830 r. (Prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Obraz Franza Krügera, Przejażdżka konna księżnej legnickiej w parku w Charlottenburg
Jedna z sal Muzeum Dolnośląskiego w Legnicy poświęcona księżnej Auguście von Harrach
Marmurowe popiersie księżnej Augusty von Harrach w sali Muzeum Dolnośląskiego w Legnicy
Karta pocztowa ukazująca budynek VILLI LIEGNITZ w Poczdamie
VILLA LIEGNITZ. Plan budynku, Atlas zur Zeitschrift für Bauwesen, hrsg. v. G. Erbkam, Jg. 11, 1861
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.