Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

15.10.2024, janbro:
Re: Cmentarz komunalny
Te kamienie o które się pytasz są obecnie w Lapidarium na cmentarzu od 2014 r.

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Aleja Orła Białego (Königsallee)

Aleja powstała wraz z wytyczeniem cmentarza na Przedmieściu Wrocławskim, którego poświęcenie miało miejsce w 1822 r. Wyłoniła się z drogi łączącej ulicę Brama Wrocławska z Domem Strzeleckim. Kiedy w 1844 r. przeznaczono cmentarz na część promenad, traktem zainteresowały się firmy budowlane. W efekcie zabudowano odcinek między dzisiejszym placem Wilsona a ulicą Zieloną, tym samym przyłączając go do dzisiejszej ulicy Libana.
W 1847 r. kupiec legnicki Johann Gottfried Baumgart (1788–1864) na własny koszt poszerzył aleję na odcinku od ul. Zielonej do Domu Strzeleckiego, obsadzając obie strony podwójnym szpalerem drzew. Wkrótce aleja otrzymała nazwę Königsallee (aleja Królewska). W następnych latach (ok. 1857 r.) Baumgart ufundował miastu kolejną aleję, będącą przedłużeniem Königsallee, którą mieszkańcy szybko nazwali imieniem fundatora – Baumgartallee.
16 stycznia 1946 r. oba odcinki (Königsallee i Baumgartallee) otrzymały nazwę alei Zygmunta Krasińskiego (p. Wały Zygmunta Krasińskiego). W 1948 r. przyjęto nazwę aleja Orła Białego. W latach 80. XX w. zamknięto wejście alei na plac Wilsona i część ówczesnej ulicy Obrońców Stalingradu została odcięta od pozostałej. Odcinek od ul. Wrocławskiej do Zielonej przyjął nazwę Orła Białego. Aleja rozciąga się na długości 1172,5 m.

Baumgartallee, czyli fragment obecnej alei Orła Białego. Widok w kierunku Domu Strzeleckiego. Karta pocztowa z 1908 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Spacer dawną Königsallee w pobliżu Domu Strzeleckiego. Karta pocztowa z 1911 r. ze zbioru K.Makowca
Aleja Orła Białęgo z pomnikiem drzemiącego lwa na karcie pocztowej z 1904 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Obecna Aleja Orła Białego z pomnikiem legniczan poległych w wojnie prusko-francuskiej. Karta pocztowa z 1908 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Dom Strzelecki oraz obecna Aleja Orła Białego na karcie z 1912 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Dom Strzelecki i Alej a Orła Białego na karcie pocztowej z 1920 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Aleja Orła Białego na karcie pocztowej ze zbioru W.Ziętka
Obecna aleja Orła Białego na karcie pocztowej z 1906 r. ze zbioru K.Makowca
Königsallee (al. Orła Białego) w pobliżu Domu Strzeleckiego. Po lewej widoczne założenie parkowe z fontanną z figurą czapli. Karta pocztowa z 1913 r.
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.