Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Pocztowa (Poststraße)

Ulica zaczęła się kształtować w 1825 r., kiedy to na placu należącym do Materne – burmistrza wybranego w 1813 r. (okres okupacji miasta przez Napoleona), który przybył wraz z wojskami francuskimi. Pochodził z Turyngii. Omawiana ulica stanowiła granicę jego terenów, leżących wówczas na rozplantowanych wałach miejskich. Droga to od ulicy Brama Głogowska do mostu na Kaczawie nosiła wówczas nazwę Kuhgasse (pol. Krowia Ścieżka) i służyła do przepędzania bydła mieszczan na pastwiska. W drugiej połowie XIX w. rozpoczyna się ruch budowlany w tej okolicy. W 1849 r. powstaje gmach nowej poczty; 1860 r. kompletna rozbiórka murów przy Bramie Głogowskiej,  w rok później przebito przejście dla pieszych w Bramie Głogowskiej; 1863 wytyczono ulicę dziś: Kartuską (część wcześniejszej Kuhgasse, od 1815 r. Judensteg) do mostu; 1864 r. powstaje fabryka wełniana Josepha Beera i jego willa. W tym czasie powstaje nazwa Poststraße (ulica prowadząca do poczty) dla odcinka Brama Głogowska – Libana/Dworcowa;  1909 r. powstaje budynek fabryki ubrań.

16.01.1946 r. w ramach repolonizacji nazw niemieckich ulica otrzymała nazwę ulicy Pocztowej.

ulica Pocztowa o długości 290 m.

Wnętrze kawiarni Café Börse mieszczącej się przy ulicy Pocztowej, Jej wydawcą był óczesny właściciel, Willi Mai. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Ulica Pocztowa na karcie pocztowej z 1912 r. (ze zbioru K. Makowca).
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.