Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Libana Jerzego (Lindenstraße)

Ulica powstała ok. 1840 r. w efekcie przekształcenia promenady istniejącej tu na dawnym wale miejskim. W 1844 r. nazwano ją Linden Straße (Lipowa) od drzew, jakimi była obsadzona. Wówczas ulica biegła od ul. Zielonej do Kartuskiej. Zabudowana była tylko po stronie wschodniej, głównie budownictwem mieszkalnym. W latach 70. XIX w. firma Hübner & Gubisch postawiła na rogu ul. Wrocławskiej i Lipowej swój zakład produkcyjny, później CERES Maschinenfabrik A.G. vorm. Felix Hübner.
16 stycznia 1946 r., w ramach repolonizacji nazw, ulica stała się Lipową. Jednak już 2 lutego 1950 r. zmieniono nazwę na Obrońców Stalingradu, upamiętniając w ten sposób mieszkańców tego miasta (obecnie Wołgograd w Rosji), którzy od lipca 1942 do lutego 1943 r. bronili je przed Niemcami. Bitwa o Stalingrad stała się przełomowym momentem w II wojnie światowej.
Pod koniec lat 70. XX w. ulicę zmodernizowano w części między Zieloną a Wrocławską i przyłączono do ciągu alei Orła Białego. Wówczas odcinek włączono do tejże alei. 5 lipca 1991 r. ulica w części od pl. Wilsona do ul. Kartuskiej otrzymała imię Jerzego Libana (ma długość 235 m). 

Posąg bogini przyrody i łowów Diany znajdujący się przy Lindenstraße (obecnej ul. Libana). Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru W.Ziętka
Obecna ulica Libana z widocznym posągiem bogini Diany. Fotografia ze zbioru K.Makowca
Posąg bogini przyrody i łowów Diany znajdujący się przy Lindenstraße (obecnej ul. Libana). Karta pocztowa z 1915 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Hotel Union u zbiegu obecnych ulic Libana i Kartuskiej. Karta pocztowa z 1922 r. ze zbioru K.Makowca
Tramwaj jadący obecną ul. Libana na karcie pocztowej z ok. 1930 r . ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.