Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Trolejbusy

Ze względu na oszczędność paliw płynnych w wielu niemieckich miastach, podczas II wojny światowej uruchomiono komunikację trolejbusową. W Legnicy pierwszy trolejbus ruszył na ulicę 10 listopada 1943 roku. Linię liczącą 3,5 km, pomiędzy dworcem kolejowym a koszarami przy ul. Złotoryjskiej (Dworzec – Skarbowa - Najśw. Marii Panny – Złotoryjska - Lasek Złotoryjski), obsługiwały dwa trolejbusy MAN/AEG, a od 1944 r. kolejne wozy firmy Henschel. Mimo że trasa trolejbusowa pokrywała się z tramwajową linią nr 1, zainteresowanie nowością było tak duże, że częstotliwość kursów musiano zmienić z 40 na 20 min.
Działania wojenne wstrzymały funkcjonowanie komunikacji trolejbusowej w mieście. Wznowiono ją prawdopodobnie w 1946 r. Poniemiecka linia została rozebrana i przebudowana na nową trasę z dworca do lotniska (Dworzec PKP – Skarbowa – Wrocławska – II Armii WP – Al. Rzeczypospolitej – Lotnisko). Ponieważ linia nie była modernizowana, a także na skutek częstych awarii pojazdów, 31 grudnia 1956 r. zlikwidowano komunikację trolejbusową w Legnicy. Na jej miejscu pojawiły się autobusy.

Źródła:
Pudło J., Trolejbusy w Polsce, Łódź 2011
Folder MPK w Legnicy, Legnica 1996

Legnicki bilet trolejbusowy, lata 40. XX w.
Bilet miesięczny na wszystkie linie tramwajowe i trolejbusowe ważny w styczniu 1945 r. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Trolejbus MAN na ulicy w Legnicy w 1943 roku, fot. J. Pudło, Trolejbusy w Polsce.
« poprzedni
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.