Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Prusa Bolesława (Werdermannstraße)

Ulica została wytyczona w 1893 r. na tzw. Łące Głogowskiej i stanowiła przedłużenie wcześniej wytyczonej Lübener Straße - w kierunku północno-wchodnim, do stacji pomp i ogrodów działkowych. Otrzymała wówczas nazwę Werdermannstraße. Zabudowywana na przełomie XIX i XX w. domami mieszkalnymi i małymi zakładami produkcyjnymi.
16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw dokonano zmiany nazwy na Bolesława Prusa. W latach 80. XX w. ulica przedzielona została nowopostałą drogą (ul. Leszczyńską), na której dzisiaj kończy swój bieg. Ulica Bolesława Prusa ma długość 214,5 m.

Werdermann, Johann Karl Gotthilf (1755–1833), profesor (1788) filozofii w legnickiej Akademii Rycerskiej, od 1798 r. jej rektor; członek rady miejskiej, reformator i organizator legnickiego szkolnictwa. Kiedy w 1811 r. Akademię Rycerską przekształcono w gimnazjum humanistyczne, do 1903 r. zwanego Johanneum, został jego kierownikiem. Wprowadził wówczas wiele zmian i reform. W 1824 r. został dyrektorem połączonych szkół, Johanneum i Petrischule (ta istniała od 1309 r.), a powstałą placówkę umieścił w budynku poklasztornym sióstr benedyktynek na placu Klasztornym. Dziś tradycje dydaktyczne Wedermanna kontynuuje I Liceum Ogólnokształcące.
Prus, Bolesław [właść. Aleksander Głowacki] (1847–1912), polski powieściopisarz i publicysta.

Narożna kamienica u zbiegu ulic Głogowskiej i obecnej Prusa. Karta pocztowa z 1910 r. ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.