Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Röhricht Wolf

Malarz, urodzony 20 kwietnia 1886 Legnicy. Tutaj w czasie nauki w gimnazjum pobierał u Theodora Blätterbaurea lekcje malarstwa. Po maturze zdanej w 1904 roku Wolf studiował początkowo prawo w Monachium i Berlinie. Równocześnie ze studiami prawniczymi uczył się malarstwa u Heinricha Knira w Monachium. Od 1911 Röhricht osiadł w Berlinie. Studia kontynuował w Paryżu na Academie Julien u Pierre’a Bonnarda i Edouarda Vuillarda. Od 1926 roku był nauczycielem w szkole Stowarzyszenia Berlińskich Artystek Plastyczek, a zarazem członkiem Secesji Berlińskiej i Monachijskiej oraz Związku Artystów Plastyków Śląska. Od 1945 roku mieszkał w Monachium. W roku 1948 został przewodniczącym kierownictwa ds. wystaw Domu Sztuki w Monachium. Uprawiał malarstwo i grafikę, szczególnie upodobał sobie technikę akwareli. Przez współczesnych uznany za jednego z najwybitniejszych akwarelistów epoki. Kolorysta, chętnie malował przyrodę -  pejzaże górskie, morskie, jeziora, rzeki, drzewa i chmury. Fascynował go także krajobraz przemysłowy. Nie stronił od portretu, martwej natury oraz widoków miast. Jego obrazy zalicza się do późnego impresjonizmu lub romantycznego konkretyzmu. Röhricht wiele  podróżował, brał udział w licznych wystawach sztuki. W 1943 roku w siedzibie legnickiego Muzeum Dolnośląskiego, budynku wcześniej należącym do rodziny Röhrichtów, artysta  zaproszony przez władze rodzinnego miasta, zaprezentował 30 akwarel.

Wolf Röhricht zmarł 29 grudnia 1953 roku w Monachium.

Źródło: H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008
www.muzeum-miedzi.art.pl

Wolf Röhricht
Wystawa prac Wolfa Röhrichta w Muzeum Dolnośląskim w Legnicy w 1943 r.
Wystawa prac Wolfa Röhrichta w Muzeum Dolnośląskim w Legnicy w 1943 r.
Wolf Röhricht. Pejzaż jesienny, akwarela, ok. 1920, fot. www.auktionshaus-stahl.de
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.