Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Chrobrego Bolesława (Bolkostraße)

Ulica została wytyczona w 1866 r. na zadrzewionych terenach, których właścicielem był baron Bolko von Richthofen. To on na swoim gruncie, ofiarowanym później miastu, wytycza dwie ulice (Heinrichstrasse i Bolkostrasse – dziś Henryka Pobożnego i Bolesława Chrobrego), połączone uliczką (dziś Przeskok). Przy niej już w 1863 r. poświęcony zostaje neogotycki kościół gminy apostolsko-katolickiej. Jednak początki całej realizacji sięgają połowy XIX w., kiedy na tereny wschodnich Niemiec dociera nowo powstały w Anglii Kościół Apostolsko-Katolicki. W Legnicy, mimo podejrzliwości władz, właśnie dzięki poparciu i osobistemu zaangażowaniu wpływowego barona von Richthofena, w 1851 r. jest zgoda na budowę kaplicy. Tuż obok w 1870 r. jej fundator stawia swoją willę (dziś tzw. willa Bolka mieszcząca Środowiskowe Centrum Integracyjno-Profilaktyczne). W tym samym czasie kościół rozbudowuje się w kierunku wschodnim, zyskując apsydę, a cała ulica zostaje wybrukowana. U jej wlotu w jednym z budynków (dziś nieistniejącym) mieściła się restauracja Bolkoburg. 16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw ulic, 200-metrowej drodze nadano imię Bolesława I Chrobrego [(966/7–1025) książę (922-1025) polski z dynastii Piastów; twórca państwa polskiego; pierwszy król Polski (1025), przez potomnych nazwany Chrobrym].

Bolko von Richthofen (1821-1899)- gospodarz wiejski, przedsiębiorca, inwestor, teolog, doktor prawa, pastor i biskup Kościoła Apostolsko-katolickiego. Pochodził z zasłużonej dla śląska rodziny Richthofenów, osiadłej w rejonie Jawora i Strzegomia. Na początku XIX w. jego rodzina nabyła błonia nad Kaczawą, gdzie m.in. uprawiała chmiel. Bolko von Richthofen poznawszy idee (założonego przez Irvinga) Kościoła Apostolsko-katolickiego, stał się jego gorącym wyznawcą, pastorem i w końcu biskupem. W 1870 r. założona przez niego gmina miała już 250 wyznawców. Jako pastor i świecki duchowny, w swoim kościele miał status proroka. Tak wynika z odnalezionych na strychu budynku kościoła przy ul. Chrobrego XIX-wiecznych kalendarzy, w których odnotowywano m.in. jego posługi i kazania na nabożeństwach. Z nich wiadomo, że jeszcze pod koniec życia głosił tu kazania.
Bolko von Richthofen przyczynił się do budowy kaplic i kościołów propagowanego przez siebie odłamu protestantyzmu. Dzięki jego pomocy stanęły m.in. kaplice w Lubinie (1877), Gross Rosen (Rogoźnica) i w Legnicy, w której do dziś przetrwały nieliczne elementy oryginalnego wystroju z ołtarzem, chórem i organami. Jego syn Ernst (1858-1933) był ostatnim biskupem tego wyznania w Legnicy.
Jeden z potomków barona von Richthofena, badając historię rodziny, odwiedził legnicki Kościół Zielonoświątkowy Zboru Anastasis, który dziś zajmuje dawną świątynię. To od mieszkającego w Wuppertalu historyka pochodzą XIX-wieczne fotografie zamieszczone poniżej.

Restauracja Bolkoburg na rogu obecnych ulic Kartuskiej i Bolesława Chrobrego. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Bolkostraße, czyli obecna ul. B.Chrobrego na karcie pocztowej z 1911 r. ze zbioru K.Makowca
Restauracja Bolkoburg na rogu obecnych ulic Kartuskiej i Bolesława Chrobrego. Karta pocztowa z 1923 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Obecna ulica Bolesława Chrobrego, dawniej Bolkostraße na karcie pocztowej ze zbioru L.Moszyńskiego
Kościół gminy apostolsko-katolickiej w Legnicy przy ul. Chrobrego (Konkrety.pl Nr 37/2011).
Wnętrze kościoła gminy apostolsko-katolickiej w Legnicy przy ul. Chrobrego (Konkrety.pl Nr 37/2011).
Kościół gminy apostolsko-katolickiej w Legnicy przy ul. Chrobrego (Konkrety.pl Nr 37/2011).
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.