Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

von Diebitsch Carl

Carl von Debitsch, autoportret, ok, 1840 r. Staatliches Museum Schwerin Architekt Carl von Diebitsch urodził się 13 stycznia 1819 r. w Legnicy. W 1839 r. przerwał naukę w Wojskowej Szkole Kadetów (Kadettenanstalt) w Poczdamie, by podjąć naukę w Berlińskiej Akademii Sztuki. Diebitscha fascynowała architektura orientalna, dlatego po zakończeniu studiów w 1842 r. wyruszył w podróż do Włoch, Francji, Algierii i wreszcie do Grenady w Hiszpanii. Tam studiował budowę Alhambry, warownego zespołu pałacowego. Tam też w 1847 r. poznał malarza Wilhelma Gentza.

W 1867 r. na paryskiej wystawie sztuki i architektury, w oficjalnym pawilonie Prus zaprezentowany został pawilonu mauretańskiego (Moorish-Kiosk) autorstwa Debitscha. Zrealizowano go w 1877 r. w parku - ogrodzie zamkowym Linderhof.
Innym znanym projektem Carla von Debitscha, zrealizowanym w 1850 r. w Neuruppin w Brandenburgii była Villa Neuruppin. Została ona zaprojektowana w stylu mauretańskim, którego Debitsch był wiodącym architektem. Następnymi projektami były Maurische Kabinett (Gabinet Maurów) umiejscowiony w Belvedere Potsdam oraz łaźnia turecka w stylu mauretańsko-orientalnym z 1855 roku, wzorowana na obiektach z Alhambr. Łaźnia znajduje się w pałacu Albrechtsberg w Dreźnie.
W 1862 r. Debitsch został zaproszony przez egipskiego wicekróla Ismaila Pascha do Kairu gdzie realizował liczne zlecenia. W 1862 r. zaprojektował wnętrza pałacu Al-Jazirah, który stał się później integralną częścią obecnego Cairo Marriott Hotel. Natomiast w latach 1863-64 zaprojektował Ville Oppenheim w Kairze.
Poza pracami typowo architektonicznymi, Carl von Debitsch bardzo chętnie wykonywał dużo szkiców, grafik oraz akwareli z licznych swoich podróży.
Zmarł 15 czerwca 1869 r. w Kairze i został pochowany na cmentarzu angielskim.

Źródła:
wikipedia
architekturmuseum.ub.tu-berlin.de
www.kulturstiftung.de

Pawilon mauretański (Moorish-Kiosk) autorstwa Debitscha., zrealizowany w 1877 r. w ogrodzie zamkowym Linderhof, fot. home.fotocommunity.de
Villa Neuruppin wgybudowana w 1850 r. wg projekty von Debitscha, fot. wikipedia
Rysunek przedstawiający projekt Villi Schubra w Kairze, fot. wikipedia
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.